Intervju med Dzejna Wallin

Dzejna Wallin - Marknadsområdeschef Bostad StorGöteborg @ Riksbyggen 

Vad gjorde att du sökte till programmet? 

 

Jag sökte mig till Premium Leadership Program eftersom jag, i min roll som chef, kom till en punkt där jag kände behov av ett nytt sammanhang som kunde bidra med nya perspektiv och nytänkande. Det som gjorde att programmet kändes rätt för mig var kombinationen av hög kompetens och ett ödmjukt, utmanande förhållningssätt, där jag verkligen fick möjlighet att växa.

Vad utmärker just det här programmet, som du tror att andra kvinnliga ledare också skulle ha nytta av? 

 

Att kvinnor fortfarande är underrepresenterade i beslutsfattande positioner gör värdet av ett starkt kvinnligt chefsnätverk ännu större. För mig har det inneburit både inspiration och en stärkt självkänsla, i en miljö präglad av utveckling, engagemang och stöd. Det har gett mig mycket energi, inspiration och mod.

Vilken nytta ser du att du fått med dig till din organisation och till dig själv? 

 

Jag har länge varit medveten om mina styrkor, men programmet har hjälpt mig att ytterligare utveckla och förädla dem. Det tar jag med mig i mitt ledarskap, där jag vill möta vardagen med större tydlighet, trygghet och en ännu starkare ledarskapskraft.